Kompresy jałowe

Kompresy jałowe

Kompres jałowy - co to takiego?

Wiele osób może zadawać sobie pytanie czym on jest. A tak naprawdę każdy z nas zapewne przynajmniej raz w życiu miał styczność z tym rodzajem materiału. Jest stosowany przy opatrywaniu ran zarówno przez lekarzy jak i w domowym zaciszu.


Otóż, kompres https://lines.com.pl/oferta/dzial-medyczny/opatrywanie-ran/kompresy/ jałowy to sterylna gaza stosowana na ranę. Zabezpiecza ją przed dostaniem się niepożądanych elementów jak brud, pył czy bakterie. Materiał ten pochłania wilgoć, w tym krew. Stosowana jest na różnego rodzaju rany i skaleczenia. Używają jej lekarze i inni specjaliści z zakresu medycyny. Znajdują się one także w wielu apteczkach domowych.


Kompres jałowy, a kompres żelowy - różnice

Różnic jest mnóstwo, gdyż są to dwa oddzielne produkty. Pomimo wspólnego członu nie mają ze sobą wspólnych elementów. Kompres żelowy nie jest sterylny i nie stosuje się go do ran otwartych, z których leci krew. Taki okład stosuje się w przypadku bólu czy skurczu mięśni. O ile kompres jałowy ma za zadanie chronić przed zabrudzeniem i tamuje także krew, tak okład może być zastosowany już po zabandażowaniu rany, ale nie wcześniej. Przede wszystkim stosowane są w różnych sytuacjach i problemach.


Kompres jałowy to inaczej gaza opatrunkowa. Warto mieć ją w swojej apteczce. Sterylne materiały, które można zastosować na ranę czy skaleczenie są bardzo ważne. Tego typu kompres nie ma nic wspólnego z okładami zimnymi czy ciepłymi poza podobną nazwą produktową. Ich zastosowanie jest jednak zupełnie różne. Choć zapewne intuicyjnie zobaczysz różnicę i ich nie pomylisz.