Reumatolog w Krakowie o dnie moczanowej

Reumatolog w Krakowie o dnie moczanowej

Dna moczanowa oraz zapalenie stawów okazują się być przede wszystkim określeniami dla tej samej choroby wywołanej licznymi zaburzeniami metabolicznymi całkowicie objawiającymi się powtarzającymi się epizodami tak zwanego ostrego zapalenia stawów.


Reumatolog Kraków https://cmlinden.pl/specjalnosci/reumatologia/ o dnie moczanowej

Zwykle wpływają na stawy palców stóp, ale mogą również wpływać na stawy kolanowe, skokowe, nadgarstkowe lub palce. W obszarze objętym stanem zapalnym wystąpi zaczerwienienie i pieczenie, bardzo miękki obrzęk. W zaawansowanych stadiach tej choroby deformacje stawów prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia i niepełnosprawności układu mięśniowo-szkieletowego, a także zajęcia innych narządów - zaznacza reumatolog w Krakowie.


Przyczyną problemu jest nadmiar kwasu moczowego we krwi. Jego kryształy odkładają się w stawach i ścięgnach oraz otaczających tkankach. Są ostre i dlatego mogą uszkodzić tkanki i wywołać stan zapalny. Zaobserwowaliśmy stopniowy wzrost częstości występowania dny moczanowej, która obecnie dotyka pewną liczbę populacji europejskich. Jest to związane ze wzrostem liczby czynników ryzyka chorób, w tym coraz częściej występującym zespołem metabolicznym, wydłużeniem życia i niedostateczną dietą - dodaje profesjonalista reumatolog w Krakowie.


Naukowcy przebadali pięć kluczowych genów odpowiednio związanych ze zwiększonym - uwaga - spożyciem kawy. Skutkowało to tym, że potwierdzili, że cztery z nich są związane z niższym ryzykiem dny. Obecność tych dwóch wariantów genetycznych w połączeniu ze spożywaniem więcej niż czterech filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć poziom kwasu moczowego, minimalizując w ten sposób występowanie dny.